“Raz się komar z komarem przekomarzać zaczął…”

?Raz się komar z komarem przekomarzać zaczął??

Do dzisiejszego wpisu zainspirowały mnie słowa piosenki, której słucha Ninka w Bajce-Grajce pt. ?Tomcio Paluch?. Jest tam mowa o tym, że należy uwierzyć w siebie, ale błyskawiczny tok myślowy zdaje się znowu sprawił, że napisałam o czym innym. A miało być o pozytywnym nastawieniu u dzieci?. Czy ja kiedyś nauczę się pisać to, co zaplanowałam???

Jako dziecko uwielbiałam wszelkiego rodzaju baśnie, bajki i wierszyki, które mama czytała mi co wieczór. W sumie to nawet nie co wieczór, bo z tego co wspomina domagałam się ich również w ciągu dnia. Jest nas czworo. Mam to szczęście, że jestem najstarsza, a mój brat jest 3,5 roku młodszy, więc mama miała dla mnie czas po prostu. Bo potem pojawiła się jeszcze siostra i drugi brat, więc raczej trudno przy takiej gromadce znaleźć jeszcze czas na czytanie. Tym bardziej jak ma się jeszcze biznes klasyczny na głowie?. Ale robiła co mogła.

Miałam jeszcze jedną alternatywę ? dopóki nie nauczyłam się czytać, dostawałam jeszcze bajki na płytach do słuchania. Wtedy były to winyle, albo taśmy szpulowe czy, nieco później, magnetofonowe. Jednak winyle utkwiły mi w pamięci najbardziej ? ?Stoliczku, nakryj się?, ?Tomcio Paluch?, ?Pchła Szachrajka?, ?Ośla skórka? i wiele, wiele innych. Słuchałam tego na okrągło i wiele fragmentów znam na pamięć do dziś. Nawet pamiętam, w którym momencie Tomcio się zacinał i musiałam lecieć do adaptera przestawić igłę? To były czasy!

Więc może się sobie wyobrazić jak wielką radość odczułam, gdy zobaczyłam w sklepie serię pod tytułem ?Bajki-Grajki?. Są one wydane identycznie jak te, które miałam w dzieciństwie. Te same okładki, te same znajome głosy. Tyle tylko, że zamiast winyli są na płytach kompaktowych (ale są czarne jak winyle!!!) i mają dodatek w postaci zabaw na komputer i oczywiście gazetki. O opcji komputerowej Ninka, moja 3,5 roczna córka jeszcze nie wie, bo myślę, że jeszcze trochę za wcześnie na siedzenie przed komputerem. Dlatego słucha ich bardzo często na przykład podczas kolorowania czy układania puzzli.

I Nina, tak jak ja kiedyś, kilka razy dziennie przychodzi i mówi ?Mamo, poczytaj mi troszkę?? Czasami mam dość, czasami się nie chce, a czasami są ważniejsze rzeczy do zrobienia, ale potem myślę sobie ? ?Skoro chce słuchać, to czytaj. Niedługo ten magiczny czas przeminie i już nie będzie potrzebowała mamy do czytania? i skończą się te miłe chwile gdy przytulona do mnie na kanapie uważnie słucha co tym razem wymyślił bohater bajki. Nawet jeśli zna ją praktycznie na pamięć. Teraz już we dwie kochamy książki. Cieszę się, że udało mi się ją tym zarazić, bo książki rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo i mają wiele zalet, o których chyba każdy wie. Więc zachęcam wszystkich ? nie uważajcie tego za czas stracony. Wiem, że są domowe obowiązki ? trzeba zrobić pranie, posprzątać itd., ale myślę, że lepiej, żeby dziecko zapamiętało te chwile fajnie spędzone sam na sam z mamą czy tatą niż to, że mama wiecznie z mopem i ścierką biegała.

Dlatego ostatnio postanowiłyśmy stworzyć książeczkę z wierszami. W naprawdę dużej kolekcji książek dla dzieci w domu brakowało nam jeszcze zbioru Tuwima. Więc poszukałam tekstów wierszy a do tego wyszukałam w Internecie (na stronach z kolorowankami online) obrazki, które pasują do treści każdego wierszyka. Nina miała za zadanie pokolorować obrazki najpiękniej jak potrafi. Zostało jeszcze kilka do dokończenia a potem idziemy to jakoś oprawić. Żebyście widzieli jaka jest dumna ze swojej książeczki!!! Ma prawie 30 stron i na razie czytamy je luzem, ale już lada dzień dzieło zostanie ukończone. A nasz ulubiony wiersz to ?Figielek?, który moim zdaniem jest tak genialny, że postanowiłam go tu umieścić, bo uwielbiam wszelkiego rodzaju gry słowne.

Julian Tuwim

?Figielek?

Raz się komar z komarem przekomarzać zaczął,
Mówiąc, że widział raki, co się winkiem raczą.
Cietrzew się zacietrzewił, słysząc takie słowa,
Sęp zasępił się strasznie, osowiała sowa,
Kura dała drapaka, że aż się kurzyło,
Zając zajęczał smętnie, kurczę się skurczyło,
Kozioł fiknął koziołka, słoń się cały słaniał,
Baran się rozindyczył, a indyk zbaraniał.

Tags: , , , ,  

2 Comments

  1. Kamila pomysł z tworzeniem własnej książki z wierszami jest boski! Twój przypadek powinien być omawiany na zajęciach na kierunku który ukończyłem. Nie wiesz nawet jak miło czytać opis takiej zabawy. Zabawy która bardzo silnie kształtuje i rozwija umiejętności Ninki – zarówno w kwestii manualnej jaki rozwoju wyobraźni. Nie chce się absolutni wymądrzać, ale mógłbym podpowiedzieć jeszcze inne rozwiązanie, według moich nauczycieli ze studiów – jeszcze lepsze. Mianowicie możecie spróbować zastąpić kolorowanki, rysunkami :) Trudniej i więcej czasu zejdzie ale może akurat Nince się spodoba, a z tego co pamiętam ma to jeszcze lepszy wpływ na rozwój wyobraźni dziecka. Pozdrawiam gorąco!

  2. Całkiem poważniej rozważałam pomysł własnych ilustracji, ale pamiętajmy, że Ninka choć zdolna dziewczynka ma dopiero 3,5 roczku… Ale niewykluczone, że spróbujemy, bo nigdzie nie możemy znaleźć obrazka kolorowanki Murzynka Bambo, więc jeszcze wszystko przed nami :)

Dodaj komentarz