Kto wygra ten będzie górą!

Stonka jest wielbicielką wszelkich gier planszowych. Grywa w nie wręcz maniakalnie, siłą rzeczy wciągając w to również swoją Mamusię, ponieważ jak wiadomo partner jest niezbędny. Królują “planszówki” takie raczej mało dziewczęce jak np. Zygzak McQueen z filmu “Auta”, “Rajd Dakar”, “Piraci” czy “Indianie na Dzikim Zachodzie”.

Jest tylko jeden szkopuł. Stonka, lat 4, uwielbia grać, ale nie uwielbia gdy inni wygrywają. Grę ma zazwyczaj nieźle zaplanowaną, bo jeśli są cztery postaci / pionki np. Czerwony Kapturek, Babcia, Gajowy i Wilk to Stonka gra zawsze Czerwonym Kapturkiem i Babcią a druga osoba ma również podwójną rolę – Gajowego i Wilka. Dziwnym trafem wygrywać ma zawsze Babcia… I niech tylko spróbuje być inaczej… wtedy przestaje być wesoło i włącza się opcja – płaczu rozpaczliwego i żalu lub złości niepohamowanej.

Po licznych rozmowach sytuacja jakby zaczęła się polepszać i wydawało się, że Stonka jakby zaczyna rozumieć, że inni też mogą wygrać… No i ostatnio jak zwykle przystąpiłyśmy do gry. Młoda na samym wstępie oświadczyła “To może ty byś dzisiaj wygrała… ” Zaszokowana lekko Mamusia oświadczyła, że owszem bardzo chętnie i że się postara, ale przecież w “planszówkach” różnie to bywa…

Gra ruszyła, Kapturek wdzięcznie wyprzedził pozostałych zawodników. Potem do akcji włączył się Gajowy. Im bliżej było końca tym widać było większą niepewność w oczach Stonki… wszystko wskazywało bowiem na to, że jednak Babcia zwycięży. Ale rzutem na taśmę zwyciężył Gajowy. Stonka okazała wielką radość, niespotykaną dotąd w przypadku jej przegranej.

Szczęśliwa, że liczne rozmowy wychowawcze wreszcie przynoszą oczekiwany skutek wyraziłam radość z wygranej i z tego, że dziecko poprawnie zareagowało na co młoda wpadła po prostu w przerażenie.

“Ojej, to teraz ty będziesz górą!!!!!!!! Ja nie chcę!!!! Ja Cię kocham i nie chcę żebyś była daleko!”

?????????????? Zbaranienie na mojej twarzy było chyba aż nadto widoczne. Ale i tak zapytałam:

“Myszko, jak to daleko? Przecież ja nigdzie nie jadę!”

Stonka: “No ale teraz wszyscy będą po Tobie deprać!”

Matka: “Cooooooooooooo? Dlaczego mieliby nie zdeptać???”

Stonka: “No bo Babcia powiedziała, że ten kto wygra będzie górą… a góry są daleko i wszyscy po nich chodzą…. Nie zamieniaj się w górę!!!!!!!!”

Tags: , , ,  

Dodaj komentarz